Nový cirkus

Nový cirkus (contemporary circus, cirque nouveau) je samostatná umělecká forma a mladý žánr, který vznikl v 70. letech 20. století ve Francii. V současnosti je „nový“ hlavně v porovnání s tradičním cirkusem, z něhož čerpá, ale mezi představeními tradičních cirkusových rodin a novocirkusovými show panují výrazné estetické rozdíly.

Divák, který navštíví novocirkusové představení, zažije show testující umělecké i fyzické hranice projevu, kde se organicky propojují akrobatické umění, žonglování, moderní tanec, pohybové divadlo, rytmus a hudba. Představení tvoří jednotný celek, nese sdělení (někdy i příběh) a nejde jen o nahodilé řazení efektních čísel – špičková technika se tu stává prostředkem uměleckého vyjádření.

Nový cirkus navazuje na tradiční cirkus, avšak na rozdíl od něj slučuje více uměleckých složek, sází na divadelní dramaturgii i režii. Scénografie může být méně výrazná, pestrobarevné kostýmy často nahrazují civilní oděvy a do hracího prostoru se zapojují běžné předměty. Kruhová manéž už není podmínkou a některé soubory volí klasické divadelní jeviště. Významným rozdílem od tradičního cirkusu je vynechání čísel s divokými zvířaty. Pokud se zvířata v novém cirkusu přece jen objeví, mají rovnocenné postavení s lidmi (nejčastěji se setkáváme s psy a koňmi).

Současná opera pracuje s mluvenými pasážemi, současný tanec využívá činoherní postupy. Domestikovaná zvířata, jako koně a psi, jsou přirozenou součástí dnešního života, a proto je logické, že přátelství mezi lidmi, koňmi a psy nacházíme i v současném divadle, které má mnoho podob.